Най-накрая победа за България в евроквалификациите

635998315340158712-981691_c21afe9b-ae69-11e5-831c-0284a2513c43-basketball-wide

Родните баскетболисти дочакаха своя момент и се възползваха от него. Успеха бе дългоочакван, но много сладък на сцена в международна квалификация. Нашите играчи наложиха волята си над тима на Косово. Това бе трети двубой за нашите от квалификациите за Европейското първенство през 2017 година. България победи със 105:84.

След две загуби, дошли една след друга, българите се стегнаха и затвърдиха добрата си игра. Отборите на Украйна и Словения се оказаха големи хапки за “лъвовете”, но Косово не бе на тяхното ниво. Двубоя се изигра в “Арена Ботевград” тази вечер. Успеха над Косово остава надеждите ни за класиране на шампионата на Европа, който ще се проведе следващата година – живи.

Александър Везенков има още една причина, заради която да се зарадва. Освен победата на нашия тим той победи и съотборника си в Барселона, американеца Джъстин Долман, който е натурализиран и играе за отбора на Косово. Везенков вкара 18 точки и игра добре в днешната среща. Над всички днес бе друг Александър – Александър Янев. Той завърши мача с 28 точки. Колкото Везенков наниза и американеца Димаркъс Бост. В първите два двубоя той не бе на ниво, но днес срещу Косово успя да напипа своя ритъм. За победителите Христо Захариев наниза 15 точки, а с 14 е Иван Лилов.

В началото “косоварите” тръгнаха силно. Благодарение на деветте точки на Фишник Ругова, който помогна на тима си да води с 2:11. В следващите минути нашите момчета отговориха със седем поредни точки. За този напредък заслуга имаха Христо Захариев и Александър Везенков. Въпреки това преднината бе все още за гостите, последваха силни минути за Джъстин Долман, който вкара два пъти от далечно разстояние. В края на първата част Косово водеше с 25:22. Сашо Везенков бе пратен да изпълнява наказателни удари, след като Дрильон Хайризи извърши груб фаул, който бе отсъден като неспортменски от тримата рефери.

Българите намалиха резултата за 25:24 със страхотна забивка на центъра Станислав Ваклинов. Дардан Бериша и Леонард Мекай реализираха няколко поредни коша, които върнаха увереността на гостите. Благодарение на Асен Великов България излезе напред в резултата за пръв път в мача при 37:36. А края на първото полувреме дойте при равен резултат – 40:40.

Втората част

Българите излязоха за втората част силно мотивирани и преобразени. Те влязоха в ритъм натрупаха прилична разлика за кратко време. По средата на частта водехме с 60 на 48. Оттук нататък нашите не позволиха на съперника си да направи нищо повече, освен да загуби с голяма разлика двубоя. Така се стигна до крайното 105:84.

Тагове: баскетбол, България, Косово