Футболен трилър донесе победа на България срещу Люксембург

768x432

Около 3 000 зрители на стадион “Васил Левски” станаха свидетели на един от най-драматичните мачове на българския национален отбор в последните 20 години. Само че, за съжаление, тази драма не бе срещу Англия, Франция или друга велика футболна сила, а срещу тима на Люксембург – страна, чието население е 15 пъти по-малко от това на България.

Националната ни гарнитура спечели с 4:3, като последното попадение падна две минути преди последния съдийски сигнал.

България определено не изигра най-добрият си двубой и нямаше да бъде никак незаслужено, ако играчите на Люксембург бяха отпътували от страната ни точка или дори три.

Селекционерът Ивайло Петев даде място в стартовата 11-ка на цели двама дебютанти – Божидар Чорбаджийски и Антон Недялков играят за първи път с националната фланелка. В същото време, Люк Холц, селекционерът на Люксембург, включи в отбора си бившият нападател на ЦСКА Орелиен Йоахим, който сега води атаката на Лиерс и който се разписа на два пъти в мрежата на Владислав Стоянов.

Двубоят с Люксембург започна с отворена игра, като в рамките на първите 5 минути и двата отбора вече бяха отправили по един опасен удар към вратата на противника. За България, Георги Миланов застраши вратата на противника с удар от границата на наказателното поле, но шутът му профуча покрай вратата.

Последваха няколко минути, в които нито един от двата отбора не успя да вземе превес в играта. Следващата по-интересна ситуация дойде в 13-тата минута, когато 16-годишният супер талант на гостите Версан Тил стреля опасно от далечна дистанция.

Четири минути по-късно падна и първото попадение в мача, реализирано от Димитър Рангелов след поредния удар от далечна дистанция в мача. Само че за разлика от досегашните опити на играчите на двата отбора, ударът на Рангелов бе в рамките на вратата и, не и без помощта на неумелата намеса на вратаря на Люксембург Жонатан Жобер, футболистът на Коняспор вкара шестото си попадение в екипа на националния отбор.

До края на първото полувреме продължихме да наблюдаваме открит двубой, в който обаче липсваха чистите голови изключения, с изключение на още един удар от далеч, този път на Георги Миланов, който бе отразен с огромни усилия от Жобер. България започна да си печели леко игрово предимство, макар и не толкова голямо, колкото бяха предварителните очаквания за двубоя.

Второто полувреме започна с натиск на гостите, които още в първите минути на втората част създадоха две опасни ситуации пред вратата на Владислав Стоянов, при едно от които останаха съмнения за дузпа.

По-добрата игра на Люксембург се материализира в 60-тата минута, когато Йоахим, бившият играч на “Армейците”, вкара след добра атака и карамбол.

Само две минути по-късно, “Трикольорите” допуснаха сериозна грешка в отбрана и това позволи на Йоахим да вкара още едно попадение, давайки сензационно аванс на гостите.

Не и без малко късмет, в 65-тата минута Марселиньо направи драмата на стадион “Васил Левски” пълна, отбелязвайки за 2:2, след като мекият му удар му с глава от близка дистанция бе добутан във вратата от защитник на Люксембург.

Головото шоу в София продължи с пълна сила и в 79-тата минута Ивелин Попов даде за нов аванс на “Лъвовете” след страхотно изпълнение от пряк свободен удар.

За ужас на малкото зрители на стадиона, в 91-вата минута люксембургската резерва Флориан вкара изравнително попадение след поредната дупка в защитата на България.

Това обаче не бе всичко, което видяхме в този мач, и в 93-тата минута Александър Тонев с хубав шут донесе победата на България.

По ирония на съдбата, тази меко казано странна победа на “Трикольорите” ги изведе на първо място във временното класиране на група “А”, тъй като останалите два двубоя от групата завършиха без победител.

Тагове: България, Люксембург, Национален отбор