България загуби своите шансове за класиране на европейско първенство

635998315340158712-981691_c21afe9b-ae69-11e5-831c-0284a2513c43-basketball-wide

Нашите баскетболисти не успяха да победят тима на Украйна в зала “Арена Ботевград”.

В мач номер 4, нашите момчета показаха борбеност, но все пак загубиха срещата от груповата фаза на квалификациите за Евробаскет през 2017 година. Съперника ни в този двубой разполагаше с огромен коз – високите и класни центрове. Украйнците ни мачкаха здраво под коша. А крайния резултат 67:72 дойде след много сърцата игра на момчетата на Любо Минчев, особено в последната част.

Натурализирания плеймейкър Димаркъс Бост започна тази среща като титуляр. Това е четвъртото поредно негово включване в титулярните 5. За тези мачове той е отбелязал общо 40 пункта, а днес донесе за България 12 точки. Другия играч, който бе натурализиран Джейсън Уошбърн (213 см) отново не влезе в плановете на селекционера Минчев. Американеца остана по анцуг. Това се получи, заради правило, прокарано от ФИБА. То гласи, че само един натурализиран играч може да е в групата за дадена среща.

Тази загуба най-вероятно ще лиши родните национали от участие на Европейско първенство. Нашите момчета отново ще гледат най-добрите европейци по телевизията. България не е имала шанса да се представя на голям форум от 5 години. А следващото такова първенство е чак след 5 години. Нашите по всичко личи няма да излязат от Група Е.

След първата част “лъвовете” водеха с 2 точки за 18-16. Мача започна с успешни шутове от тройката и в тази част успявахме да намалим щетите от високите украинци.

Нервите взеха надмощие през втората част. В самото му начало Любо Минчев отнесе спорно техническо нарушение. Секунди след това стана напечено между Дий Бост и Денис Лукашов. Двубоя бе все така равностоен – 26:26. На полувремето нашите високи играчи капитулираха. С четири фаула висеше единствения център в тима на Минчев, Велислав Гълъбов. Това бе причината, поради която той бе закотвен на скамейката за дълго. Неговата липса наложи тежките ни крила Станислав Ваклинов и Александър Везенков да се борят под коша с гигантите Кирило Фесенко и Вячеслав Кравцов. Играча на Барса взе нещата в свои ръце във финалните акорди от 1-то полувреме. Везенков бе навсякъде по игрището, той пазеше, стреляше, пробиваше и организираше играта. Но в тези минути неговата фигура не бе достатъчна за България, гостите приключиха частта при резултат 35:29.

Втората част

Играта на украинците тръгна много в началото на 3-та част. Тогава те ни дръпнаха с двуцифрен аванс. С четвърти нарушение, освен Гълъбов се разписа и другия висок състезател Станислав Ваклинов, който също бе сложен сред резервните играчи. Сашо Везенков държеше българите в борбата. Той успя да докара резултата до 52 на 59 в последните 7 минути от частта. Бост отбеляза при изстрел, а след това реализира и 2 шута от фаул линията. В следващата украинска акция, той открадна топката, но пропусна възможността за точково нападение, заради егоистичните си действия. Сашо Янев реализира кош за 58 на 61, но силите на нашите момчета бяха на привършване. Оставаха около десет секунди, а Украйна водеше с пет пункта. Тогава Бост направи страхотна забивка, но падна лошо на китката си. Което остави съмнения за не лека травма.

За нашия отбор най-полезен бе Везенков, завършил с 19 пункта. За отбелязване е факта, че Украйна грабна 47 борби, а България едва 28.

Тагове: баскетбол, България, Везенков