wec

Хоан Мир спечели драматичния старт на Moto3 в Льо Ман

21.05.2017

Лидерът в генералното класиране Хоан Мир (Испания, Хонда) спечели категорична победа във френското Гран при и увеличи преднината си на върха в клас Moto3 на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. Арон Канет (Испания, Хонда) финишира на 4.252 секунди зад победителя, а Фабио Ди Джанантонио (Италия, Хонда) довърши подиума при десета от секундата пасив срещу втория.
Хорхе Мартин (Испания, Хонда) започна най-добре от полпозиция, преди обаче в челото да настъпи истински хаос. Голяма част от пилотите излязоха извън трасето в средата на обиколката и беше развян червен флаг, което наложи рестарт. Самото състезание бе съкратено до 16 обиколки и Мартин започна отново най-добре, но Романо Фенати (Италия, Хонда) го изпревари скоро след това.
Фенати опита да се откъсне от съперника си в битката за титлата Мир, но италианецът падна в завой номер 7 и остави испанеца на първото място с над две секунди аванс срещу преследвачите. Той беше недостижим до края на състезанието и завърши на първото място.
Мир е с 99 точки след победата си в Льо Ман, а Фенати е с 65 след отпадането. Трети е Канет с 63.
Франко Морбидели увеличи аванса си на върха в Moto2, след като спечели с 1.714 секунди пред своя сънародник Франческо Баная. Италианецът води в подреждането с актив от 100 точки и 20 пред швейцареца Томас Люти, който финишира трети при над пет секунди изоставане от победителя.