aiaks

Аякс на първи еврофинал от 21 години

12.05.2017

Манчестър Юнайтед и Аякс ще играят на финала в турнира Лига Европа на 24 май в Стокхолм.
Два от най-големите отбори в Европа стигнаха до мача за трофея след драматични полуфинални сблъсъци. Аякс отстрани Олимпик Лион след загуба на реванша с 1:3 и общ резултат 5:4 от двата мача. Юнайтед елиминира Селта след 1:1 на реванша на “Олд Трафорд” и общ резултат 2:1.
Изключително драматично протече мачът в Лион, където домакините бяха близо да заличат пасива от 1:4 в първия мач и само липсата на късмет им попречи да стигнат до продължения.
Аякс поведе с гол на Каспер Долберг в 27-а минута, но в самия край на първото полувреме Александър Лаказет обърна мача с два бързи гола, първия от дузпа.
През второто полувреме Лион се хвърли в атаки, но нападателите на тима направиха куп пропуски. В 81-а минута Рашид Гезал вкара трети гол за домакините и в оставащите минути пред вратата на Аякс вреше и кипеше.
Аякс удържа удобния резултат и се класира на европейски финал за първи път от 21 години насам.
Без да блести, Манчестър Юнайтед също се добра до мача за трофея след равенство 1:1 на реванша срещу Селта.
Маруан Фелайни откри резултата в полза на “червените дяволи” в 17-а минута и домакините решиха, че това ще бъде достатъчно за крайната цел.
Пет минути преди края Факундо Ронкалия изравни за Селта и накара феновете по трибуните на “Олд Трафорд” да треперят в оставащите минути до края.
В 87-а минута реферът остави двата отбора с по 10 души след червени картони за Ронкалия от Селта и Ерик Баи заради спречкване.
В самия край на мача Селта имаше златна възможност за победен гол, но Гуидети пропусна.